Istennek és Istennel táncolni

Forrás Lelkiségi Központunkban minden második csütörtökön tartunk tánc-imát. 2021 nyarán pedig a Magis Europe egyik experimentuma zajlott nálunk ”Dance to God, dance with God” címmel. Hogyan lehet a tánccal imádkozni? Mit élnek meg azok, akik gyakorolják ezt az imaformát? – A Magis Europe experimentumának vallomásaiból válogattunk.

„A kezdeteknél nagyon fontos volt számomra, hogy elkezdjünk bízni egymásban. Meg kellett győznöm magam, hogy kimutathatom az érzéseimet. Az égő gyertya, amely körül táncoltunk a láthatatlan Isten látható jelképévé vált. A zene gyakran nyugodt volt, ami segített megtalálni a saját belső békémet; máskor örömteli zenére táncoltunk, ami arra sarkallt, hogy nagyobb energiával táncoljunk. Olykor a zene lehetővé tette, hogy a részletekre fókuszáljak, az érzékelésem segítőjévé vált. Hálás vagyok ezekért a tapasztalatokért, mert úgy érzem, figyelnem kell ezekre a fajta belső megmozdulásokra. És a tánc-ima megtanított arra, hogyan lehet kapcsolatban az, amit szeretek a hitemmel.” (Andy, Csehország)

„A zene és a repetitív, koreografált mozgás a lényem olyan rétegeit szólítja meg, ahova a szavak nehezen tudnak bejutni. Megérint egy-egy mozdulat. A táncima alatt valami rendeződik bennem a mélyben, összeszedettséget tapasztalok, a belső apróbb vagy nagyobb megmozdulásokra tudok figyelni, arra reflektálni és az Isten elé vinni. A testem és a lelkem harmóniába kerül a zene és a mozdulatok által.
Fontos számomra, hogy ez közösségi ima, ugyanazt a mozdulatokat teszem, mint a másik. Együtt közelítünk a kör közepét, és az életünk középpontját, a »világ világosságát« jelző gyertya felé. A koreográfia tanulási folyamata leképezi az életemet, melybe belefér a rontás, összekeverés, a nem tudom, hogy milyen lépés jön, vagy a lágyság, a könnyed siklás, vagy mélyen átélt meghajlás emlékeket hívhat elő, melyek felelevenednek, újraélednek, örömmel vagy fájdalommal töltenek el és valahogy maguktól a helyükre kerülnek bennem. A tanulási folyamatban is ugyanúgy benne van az Isten, hogy úgy szeret, ahogyan éppen vagyok. És egy idő után, az ismétlés által, megszólalnak a gesztusok, szimbólumok. Egységbe kerül a testem és a lelkem, én és az Isten, valamint a közösség is. Támaszkodhatok a mellettem levőre, megtapasztalom, hogy tartva vagyok, vagy én is tartok másokat. Középpontra figyelve automatikusan létrejön egy rendeződés, vagy valaminek a mély megértése.
A zene és a mozdulatokra figyelés, kihív az önmagam körüli forgásból, leteszem a problémáim és megengedhetem, hogy az Isten úgy találkozzon velem, ahogy vagyok, hogy egy idő után vigyen a dal és mozdulat.” (Timi rscj, Magyarország)

„A MAGIS tánc-ima experimentuma életem egyik legjobb imatapasztalata volt. Számomra egy új módja annak, ahogyan Jézust imádhatom. Nagyon sokat segít nekem abban, hogy megnyissam a szívemet és az elmémet az Úr előtt. Úgy éreztem, mintha maga Jézus tartaná a szívem, és erőt adna belső sérüléseim gyógyulásához. Igazán nem számítottam arra, hogy néhány testi mozdulat ilyen mélyen megérinthet. A csoport légköre is nagyon meghitté vált, úgy éltem meg, mintha lenne egy új családom. Remélem, hogy másoknak is lesz elég bátorságuk, hogy részt vegyenek ezeken a csodálatos tánc-imákon!” (Julia, Lengyelország)

„Mit jelent a tánc-ima? Kifejezni mindazt, ami a lélekben van a testünk mozdulataival. Egy imádkozó közösséget alkotni, amelynek a középpontjában a gyertya lángjával szimbolizált Isten áll. Inkulturáció a gyakorlatban: világzene, különböző ritmusok, különböző kultúrák és korok egzotikus táncai. Mindenki egyedi, mégis kiegészítjük egymást ugyanabban a táncban. Spirituális és fizikai kapcsolat a lélekkel és Istennel. Egy egyedülálló tapasztalat, amit mindenkinek csak ajánlani tudok.” (Elias, Szíria)

Elisabeth angol nyelvű beszámolója pedig a MAGIS oldalán olvasható.